Tek bir sonuç gösteriliyor

Sahne Perdesi

Sahne Perdesi

Tiyatro ve konferans salonlarında sıkça görülmeye alışık olunan sahne perdesi kadife kumaşlardan tasarlanırlar. Son derece işlevsel olan bu perdeler mekâna sağladığı estetik duruşla da oldukça dikkati çeker. Gösterişli duruşu sayesinde ortamın ambiyansında büyük bir etkisi vardır. Sahnenin boyutlarına göre farklı yükseklik ve ende tasarlanan bu perdeler kullanıcı gereksinimlerine en iyi şekilde yanıt verir.

Sahne perdesi modelleri %100 büzgülü olarak tasarlanırlar. Kullanıcı isteklerine göre farklı modellerde tasarlanan perdeler belli kalite standartlarına uygun olmak durumundadır. Renk ve model seçenekleri sayesinde kullanıcıya geniş avantajlar sunan perdelerdir. Kadifeden tasarlanan perdeler olsa da farklı kumaşlardan da yararlanılmaktadır.

 

Sahne Perdelerinde Hangi Özellikler Olmalıdır?

Sahne perdesi modellerinde olması gereken birtakım özellikler vardır. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir:

  • Sahne perdelerinin ışığı geçirmeyen ve sesleri iletmeyen bir yapıda olması gerekir.
  • Seyircilerin perdenin arkasını göremeyecek kalınlıkta olması gerekiyor.
  • Aynı zamanda ses yalıtımının iyi olması gerekiyor. Böylece seyirciler perde arkasında ki konuşmaları duyamazlar.
  • Perdelerin sahnenin tamamını kapatabilecek kapasitede olması gerekiyor.
  • Perde kumaşlarının ince ya da hafif olmamasına özen gösterilmelidir.

Bunların yanında perdelerin kalınlığının istenilen boyutlarda olması gerekiyor. Sahne düzenine uygun olması ve mekânı estetik göstermesine önem verilmelidir. Parlak olması bu perdelerin görünümü açısından önemlidir. Teknik özelliklerin tamamını taşıması kullanım rahatlığı açısından son derece önemlidir. Bu perdelerin hem hafif olması hem de istenilen sahne mahremiyetini sunması önemli bir detaydır. Konferans, tiyatro ve sanat salonlarının mutlaka olması gereken ürünlerinden olan sahne perdeleri en iyi kalitede kadife kumaşlardan tasarlanmalıdır. Bu kumaşlar parlak ve gösterişli olursa ortamın dekorunu daha da iyi gösterecektir.

 

Kaliteli Sahne Perde Sistemleri

Sahne perdesi modelleri farklı teknik sistemlere sahiptir. Bu perdeler manuel ya da motorlu olarak tasarlanırlar. Her iki sisteminde kendine göre özellikleri vardır. Manuel sistemlerde genelde elle kontrol vardır ve bu durum biraz zorlayıcıdır. Günümüzde daha çok motorlu sahne perdesi sistemlerinden yararlanılır.

Motorlu sahne perdelerini uzaktan kumanda ile istenilen her yerden kolaylıkla idare edebilme imkanı vardır. Perdeler sağa sola, aşağı yukarı şekilde rahatlıkla hareket ettirilebilirler. Bu perde modellerinde periyodik bakım önemlidir. Bu bakımlar aksatılmadığında uzun yıllar deforme olmadan kullanıcıya hizmet edebilecek perdelerdir. Farklı renklerde tercih edilebilirler. En çok tercih edilen renkler arasında bordo, koyu yeşil, lacivert ve mor gibi dikkati çeken renkler ön plandadır. Kumaş türü olarak da genelde dolgun kadife kumaşlardan yararlanılır.

https://cutt.ly/Xw3N4ecs https://cutt.ly/Xw3N4ecs-stats30